Aktualności

STOP przemocy w rodzinie

Data publikacji 29.12.2020

Profilaktyka w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie i zmiana świadomości społeczeństwa jest konieczna, aby pomóc jej ofiarom. Skuteczna ochrona i pomoc osobom doznającym przemocy domowej to priorytet. Jest wiele możliwości i instytucji, gdzie można uzyskać wsparcie, gdy w naszym domostwie dzieje się źle.

Sprawy rodzinne to bardzo delikatna kwestia. Nierozwiązane problemy życia codziennego często doprowadzają do przemocy domowej. Agresywne zachowanie sprawcy staje się coraz śmielsze, przypadkowi świadkowie przymykają oczy a ofiara nie wie gdzie i jak może zwrócić się o pomoc. Ofiarą takiej przemocy może być każdy: dziecko, osoba z niepełnosprawnościami, małżonek, partner, osoba starsza. Formy przemocy w rodzinie mogą być różne:

  • przemoc fizyczna – jeśli ktoś cię bije, popycha, szarpie, kopie, dusi,
  • przemoc psychiczna – jeśli ktoś cię obraża, wyzywa, poniża, nie pozwala na kontakt z bliskimi, kontroluje twoje działania, stale krytykuje,
  • przemoc seksualna – jeśli ktoś cię molestuje, zmusza do współżycia lub jakichkolwiek innych zachowań seksualnych,  
  • inne zachowania – na przykład jeśli ktoś, od kogo jesteś zależny, pozbawia cię opieki, której potrzebujesz, zmusza do picia alkoholu, brania narkotyków.

Wiele informacji i porad dotyczących problematyki przemocy w rodzinie można znaleźć na stronie internetowej www.niebieskalinia.pl . Jest tam dostępna lista instytucji pomagających osobom poszkodowanym. Wystarczy podać nazwę województwa w wyszukiwarce na stronie internetowej www.porozumienie.niebieskalinia.pl

W Polsce dostępny jest telefon „niebieska linia” dla ofiar przemocy w rodzinie: 800 120 002. Numer jest bezpłatny, czynny całą dobę. Możliwy jest również kontakt mailowy: niebieskalinia@niebieskalinia.info lub połączenie przez SKYPE – jeśli chcesz porozmawiać w języku migowym. Zawsze również możesz skontaktować się z najbliższą jednostką policji lub ze swoim dzielnicowym. Najważniejsze, aby nie bać się szukać pomocy!

Przypominamy, że:

Od 30 listopada 2020 roku weszły w życie przepisy ustawy z 30 kwietnia 2020 roku o zmianie ustawy kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 956). Na ich podstawie Policja otrzymała nowe uprawnienie w postaci możliwości wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

Pamiętaj, Niebieska Linia to nie jest numer alarmowy! Jeżeli czyjeś zdrowie lub życie jest bezpośrednio zagrożone – ​dzwoń pod numer 112.

Powrót na górę strony